wtorek, 17 kwietnia 2012

7 książek o pieniądzach jakie każdy powinien przeczytać.


Poniższa lista książek odpowie na podstawowe pytanie związane z pieniędzmi. Przedstawi inny świat ,który jest obok nas i zmienia się nieustannie. W świecie tym są jedynie ceny, wskaźniki, wykresy i dane, jednakże wszystkie te liczby mają naprawdę realny wpływ na naszą pracę, rozrywkę czy relacje z ludźmi. Pieniędzmi  posługujemy się częściej niż przypuszczamy, gdyż pracują one bezustannie nawet gdy są ułożone w stosik w szafie na ubranie.
Każdy przynajmniej w podstawowym stopniu powinien pozna znać świat finansów, zrozumieć go i być może polubić. Poniższa lista składa się z książek bardzo trudnych i nieco łatwiejszych w odbiorze. Tak się niestety składa, że w ekonomii te łatwiejsze w odbiorze książki, wnoszą ze sobą niewiele wiedzy. Tylko te naprawdę fachowe i trudne mogą mieć rzeczywisty wpływ na nasze postępowanie z pieniędzmi. Poznanie poniższej listy może zatem zająć bardzo wiele czasu, ale naprawdę warto go poświęcić.

1.    William D. Nordhaus Paul A. Samuelson,
Ekonomia  (dwa tomy)
Cena około 100zł
Mój ulubiony podręcznik do ekonomii. W sposób bardzo przystępny i momentami nawet zabawny opisuje proste i złożone zagadnienia związanie z gospodarowaniem zasobami. Co najważniejsze książka nie nuży; trzyma w napięciu jak dobry thriller. Tworzy jedną spójną całość, bardzo dobrze wiążąc ze sobą konkretne działy. Obowiązkowa lektura dla wszystkich od lat 5 do 105.
2.    Benjamin Graham, 
Inteligentny inwestor
Cena około 55zł
„Obecne wydanie Inteligentnego inwestora to najważniejsza książka, jaką kiedykolwiek przeczytasz o osiąganiu zamierzonych celów finansowych. Jasno przedstawia podstawy, niezwykle skutecznego i popularnego podejścia do inwestowania.”
3.    John J. Murphy,
Analiza techniczna rynków finansowych,
Cena około 150zł
Bardzo trudna pozycja o tym jak czytać wykresy w ekonomii. Prawidłowe odnalezienie sygnałów zmian na wykresie, pozwala przewidzieć dalszy rozwój sytuacji. Niektórzy uważają, że to pewien rodzaj magii, ale trzeba to poznać i zrozumieć.
4.    Aleksander Elder
Zawód inwestor giełdowy
Cena około 60zł
Książka o blaskach i cieniach inwestowania na giełdzie. „Autor dzieli się z czytelnikiem własnymi doświadczeniami i wiedzą, usystematyzowaną i sprawdzoną w praktyce. Wskazuje, jak dzięki połączeniu znajomości systemów gry i zarządzania pieniędzmi z umiejętnością rozpoznawania psychologicznych aspektów rynkowej rywalizacji osiągnąć sukces na giełdzie.”
5.    Robert T. Kiyosaki, Sharon L. Lechter,
Bogaty ojciec, biedny ojciec,
Cena około 25zł
Chyba najlepszy i najbardziej sensowny podręcznik o tym, jak się wzbogacić. Wiele z przedstawianych tu tematów jest trywialnych, ale są też i takie, które stawiają trudne i ważne dla wszystkich pytania. Przede wszystkim warto zauważyć opis tego co sądzi autor o roli pieniądza w życiu człowieka.
6.    Biznes po prostu
Leszek Czarnecki
Cena około 25zł
„Biznes po prostu” jest znakomitą lekturą zarówno dla tych, którzy chcą sprawdzić się w biznesie, jak i tych, którzy już prowadzą małe firmy i szukają pomysłu na ich rozwinięcie. Adresowana jest również do przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces i starają się utrzymać pozycję lidera.Książka jest wyjątkową pozycją na naszym rynku. Napisana przez autora, który równie przekonywująco mówi o skromnych początkach swojej kariery biznesowej, jak i o doświadczeniach kierowania jedną z największych, prywatnych grup kapitałowych w Polsce. Czytając odnosi się wrażenie, że nie ma tam refleksji czy porad, które nie wynikałyby z jego własnych, nie zawsze pozytywnych doświadczeń.”
7.    Ekonomia w judaiźmie,
Filip Memches
Około 22zł
„Ekonomia w judaizmie pozwoli czytelnikowi bliżej zrozumieć specyfikę kultury żydowskiej i jej relacji ze współczesnym światem materialnym. Dyrektor chasydzkiej wspólnoty Chabad Lubawicz w Polsce, rabin Szalom Ber Stambler, wraz z dziennikarzem Filipem Memchesem przeanalizowali funkcjonujące po dziś dzień stereotypy związane z kulturą żydowską i podejściem religii judaistycznej do sfery ekonomii, jak również poruszyli trudne tematy, takie jak egzystencja człowieka w obliczu kryzysu finansowego.”

5 komentarze:

  1. Zabrakło w zestawieniu fundamentalnego dzieła:

    http://www.zlotemysli.pl/prod/6370/sztuka-wzbogacania-sie-wallace-d-wattles.html

    ale ogólnie spoko

    OdpowiedzUsuń
  2. Poza Kiyosaki podobają mi się wszystkie te książki i również je polecam. Osobiście zanim doszedłem do momentu, w którym byłem całkowicie na swoim, często wspomagałem się dobrym pożyczkami pozabankowymi z https://www.credy.pl/szybka-pozyczka-online/

    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrą alternatywą dla pożyczek firmowych jest efaktoring. Oferowany przez NFG http://nfg.pl/ faktoring online służy do pozyskania nowych środków bez konieczności zaciągania kolejnych zobowiązań finansowych. Służy on przede wszystkim do uwolnienia funduszy przetrzymywanych na fakturach. Cały proces przebiega wyłącznie za pośrednictwem internetu i nie trwa dłużej niż kilka minut.

      Usuń
  3. Wspaniała lista książek o finansach, cześć już czytałem ale Leszka Czarneckiego jeszcze nie, dzięki.

    OdpowiedzUsuń