niedziela, 9 marca 2014

Kolory w marketingu

Kolory natury według Arystotelesa
Spostrzeganie kolorów i kształtów to jedna z najbardziej badanych tajemnic nauki. Wszystko zaczęło się od eksperymentów Arystotelesa. zjawiskom przyrody nadał poszczególne kolory i jak widać na schemacie miał sporo racji..W średniowieczu spostrzeganie barw stało się przedmiotem dociekań wielu filozofów. Jeden z nich- Roger Bacon postawił kiedyś szklaną butelkę wody na stole przed oknem. Ku swojemu zdumieniu zauważył, że na blacie pojawiła się tęcza, która rozjaśniła też całą ciemną celę mnicha.. Zastanawiał się też dlaczego widzi takie kolory a nie inne i dlaczego najbardziej lubi czerwony. Z tych dociekań korzystał też twórca współczesnej teorii kolorów Ewald Hering i to dzięki temu Panu wiemy dlaczego postrzega się kolory w tak różnorodny sposób.

Kultura kolorów.

W dzisiejszym marketingu kolory służą do wielu celów, ale zapewne jeszcze wiele z ich zastosowań poznamy zapewne w przyszłości. Mogą one wpływać na nasze emocje i podświadomie wskazywać ostateczne decyzje Mogą też stanowić ostrzeżenie przed wadliwym produktem lub usługą. Kolory trzeba wykorzystywać z dużym wyczuciem, gdyż mogą tyleż przeszkodzić, co pomóc w podejmowanych przez nas działaniach marketingowych. Ciekawostką jest tutaj fakt, iż każdy żyjący człowiek ma kolor, który oddziałuje na niego bardziej niż inny. Nie ma też osoby całkowicie niezależnej od psychologicznego wpływu koloru. Kolory mają swoją płeć i narodowość, co szczególnie widoczne jest przy sprzedaży sprzętu elektronicznego i sprzętu gospodarstwa domowego.

Wiele z oferowanego na naszym rynku asortymentu jest produkcji japońskiej lub chińskiej. Uważny obserwator zauważy, iż niektóre z tych produktów są w nietypowych odcieniach i kształtach, które nie odpowiadają gustom ludzi zamieszkałych w kulturze euroamerykańskiej. I tak na przykład kolor różowy jest u nas kojarzony z niedojrzałością, kobiecością i infantylnością. W Azji zaś kolor ten stoi na równi z czerwienią lub purpurą, tak docenianą w Europie. Azjaci ponadto mają tendencję do bardzo dużego zróżnicowania kolorystycznego swoich wyrobów, co może przykuć uwagę młodszej części klienteli każdego sklepu z elektroniką.

Łączenie kolorów.

Łączenie kolorów jest sztuką, którą da się opanować na podstawie dostępnych wzorów. W naszym kręgu kulturowym istnieją dwa zasadnicze modele łączenia kolorów. Pierwszy z nich nazywamy modelem monochromatycznym, który opiera się na różnicowaniu odcieni danej barwy w taki sposób, by wzmocnić jej działanie na odbiorcę. Drugim modelem jest model komplementarny, który pozwala na znalezienie odpowiedniego zakresu odcieni na przeciwstawnych krańcach koła kolorów. Koło to zawiera w sobie wszystkie widziane przez człowieka kolory. To właśnie pomoże nam zawsze dobrać je w taki sposób by wywrzeć jak największe wrażenie na kliencie.

Koło najbardziej przyda się nam do kreowania wizerunku naszego sklepu; zestawieniu dwu lub trzech istotnych dla nas odcieni, w sposób taki, by przekazać odpowiedni komunikat taki jak „jesteśmy solidni”. Wiele dużych firm czy instytucji identyfikuje się w ten sposób gdyż jest on jednym z najtańszych i najefektywniejszych form przekazu. Aby pomóc sobie w doborze właściwych do danego asortymentu kolorów. Warta popatrzeć na największych graczy na danym rynku. Ustalić paleta 10 najczęściej używanych i z nich wybrać 3, których nikt jeszcze nie zestawił ze sobą. Pomaga w tym wiele stron www. np. http://colorschemedesigner.com/

Nie powinno się tworzyć wizerunku opartego na więcej niż trzech kolorach, gdyż taki zestaw jest trudno rozpoznawalny i całkowicie nieprzydatny. Kolory, które wybierzemy powinny być za to niepowtarzalne i jak najbardziej unikatowe. Należy pamiętać, iż jeden kolor dobrze dobrany jest warty więcej niż bogata informacja o całym sklepie. Jeżeli wszystkie ważniejsze punkty w reklamie oprzemy na tym kolorze, da to nam dodatkową przewagę nad konkurencją. Ta sama idea dotyczy pojedynczych działów, produktów czy nawet sprzedawców. I tak Ci z niebieskim emblematem mogą zajmować się doradztwem a z zielonym sprzedażą.

Praktyczne wykorzystywanie kolorów.

W firmowych barwach powinno być wszystko, co może wyróżnić na tle konkurencji tzn. stroje, elementy wyposażenia sklepu czy banery na produktach. Do tego zestawienia należałoby dodać prosty kształt, który można wykorzystać w wielu miejscach do komunikacji z klientem np. emblemat niebieskiej anteny satelitarnej na ubraniach, witrynie sklepowej oraz opakowaniach przesyłanych produktów. Taka spójność kolorystyczna powinna iść w parze z zachowaniem, jakie identyfikuje dany kolor. Jeżeli wybraliśmy jako dominantę barwę żółtą, w naszym sklepie powinno być radośnie i żywiołowo. Jest to barwa skierowana raczej do młodych ludzi, więc podporządkowany też temu powinien być asortyment.

Kolor ma takie samo znaczenie jak tekst..Najpierw zauważa się tło , później zaś to, co jest na nim napisane np. możemy sobie wyobrazić czarny napis: „Najlepszy odkurzacz” na brązowym tle. Takie zestawienie nie jest korzystne z punktu widzenia przekazu i wywierania wpływu. . Pierwszą rzeczą, która skojarzy się czytelnikowi będzie to, że coś jest z tym sprzętem nie w porządku. Połączenie czarnego z brązem lub szarym zwiastuje smutek, zadumę i przygnębienie. Inna sytuacja wystąpi gdy napiszemy to samo kolorem czerwonym na białym tle. Takie zestawienie zrobi wrażenie na niemal każdym. Okładka jest czasem ważniejsza od treści książki.

Każda branża ma swoje charakterystyczne kolory. Czarny jest na przykład podstawowym kolorem w branży RTV, gdyż wiele produktów jest czarnych. Jednym z głównych powodów tego zauroczenia jest fakt, że prawidłowo wkomponowany czarny detal pasuje to do niemal każdego wystroju wnętrz. Kolor czarny, jak stwierdzili psychologowie oznacza dojrzałość, stabilność, mądrość i niezawodność. Czarne są garnitury ważnych osób, czarne są też nakrycia głowy, które ubierają absolwenci studiów wyższych. Okulary w czarnych oprawach dodają więcej powagi i dostojeństwa, dlatego właśnie sprzedając czarne produkty powinno się „rozjaśniać” je jasnymi napisami. Nigdy też nie wolno umieszczać ich na ciemnym tle lub wielu obok siebie. Duża ilość koloru czarnego przygnębia i kojarzy się ze śmiercią. Czarny telewizor na jasnym tle przyciąga uwagę i sprawia, iż czujemy się dowartościowani w jego obecności.

Płeć a kolory.

Kolejnym ważnym zagadnieniem, które warto tu omówić jest płeć kolorów. Jak wielokrotnie potwierdzono, zarówno mężczyźni, jak i kobiety w kulturze zachodniej mają swoje wyraźne preferencje w tej dziedzinie. O ile czarny można uznać za kolor męski, o tyle biały jest kolorem żeńskim. To podstawowy kolor AGD. Po angielsku te produkty nazywa się białe dobro. (White foods). Biały oznacza bowiem światło, czystość i wrażliwość. Białe są suknie ślubne, po to, by podkreślić czystą kartę, jaka otwiera się przed przyszłą małżonką. Sam w sobie biały nie jest wartościowym kolorem, lecz w połączeniu z innymi barwami lub po prostu jako tło jest nieodzowny.

Mężczyźni prócz czarnego, wybierają kolory, które dodają im pewności siebie i sprawiają, że identyfikują się jako osoby mające władzę i panowanie nad własnym losem. Takimi barwami są na pewno: purpura, granat i kolor złoty. Purpura w wielu kulturach była zarezerwowana wyłącznie dla osób wysoko postawionych, gdyż był to kolor trudny do uzyskania i na tle świata przed epoką industrialną wydawał się bardzo wyrazisty. Królowie czy inni możni od wieków nosili stroje w tych właśnie barwach, także z innego powodu. Ciemny nasycony odcień dodaje powagi temu, kto ma go przy sobie np. granat sprawia wrażenie mądrości i doświadczenia. Spośród innych barw wyróżnia go też unikatowość w przyrodzie. Trudno znaleźć bowiem na co dzień coś granatowego i trudno znaleźć się w granatowym otoczeniu.

Warto tu też zaznaczyć, iż dla mózgu mężczyzny zielony oznacza pieniądze i zysk, dla kobiety spokój i harmonię. Dobrze dobrana zieleń w napisie „niska cena” może dodatkowo zachęcić do kupna. Kobiety cenią sobie inne kolory. Dobierając produkty AGD często zwrócą uwagę na pastelowe, niezbyt nasycone dodatki, które dodadzą ich pomieszczeniu uroku i pozytywnych emocji. Takimi kobiecymi kolorami są w naszej kulturze: różowy, fioletowy i np. magenta. Kobiety lubią też pomarańczowy, gdyż jest on mieszaniną czerwonego i białego, które stanowią zupełnie przeciwstawne emocje. Mężczyzna przy wyborze produktu zdaje się z pozoru nie zwracać uwagi na jego wygląd, kobieta zaś przywiązuje do tego bardzo dużą wagę. Zawsze należy pytać kobietę w jakim otoczeniu będzie stało dane urządzenie. Na pewno chętniej wybierze to, które komponuje się z wnętrzem. Kobiety też nie lubią kolorów „męskich”. Ciemny, intensywny odcień nie przypadnie im raczej do gustu.

Niestety istnieje spore niebezpieczeństwo wykorzystywania kolorów w sposób seksistowski. Wiele firm tworzy produkty dla kobiet i mężczyzn różniące się jedynie kolorem opakowania. Stereotyp blondynki z różową torebką funkcjonuje prawie wszędzie. Kobiety często noszą stosowne dodatki w "kobiecych kolorach", po to aby podkreślić swoją atrakcyjność. Szczytem obłudy w kultywowaniu tego trendu okazał się Mercedes, który z  powodów marketingowych przygotował jedynej kobiecie w wyścigach DTM Susie Wolff taki oto różowy samochód.

Kolory i wiek.

Specjalną uwagę poświęcę kolorowi czerwonemu, jednemu z podstawowych, jakie tworzy wiązka światła. Obie płcie traktują go na równi, dlatego właśnie czerwony odegrał ogromną rolę w naszej ewolucji i po dziś dzień pozostaje ważnym elementem każdej interakcji. Czerwone są zarówno upominki miłosne, jak i znaki ostrzegawcze na drodze. Użycie tej barwy zależy więc od kontekstu. Sam czerwony, lub jego pochodne, nie są zbyt przydatne lecz wydają się być nieodzowne wraz z innymi kolorami. Czerwony punkt zawsze przykuje uwagę klienta. Osoba mająca czerwony element stroju wydaje się zawsze atrakcyjniejsza od osoby nie mającej takiego elementu. Podążamy zawsze za czerwonym. Jeżeli na etykiecie napisane będzie coś w tym kolorze, wtedy cały pozostały tekst straci jakby swoje znaczenie a to co jest czerwone zostanie w pamięci.

Ostatnią rzeczą, jaką chciałem opisać jest znaczenie natężenia dla przekazu, jaki chcemy uzyskać. Wiedzieć należy, iż nasze ulubione kolory wydają się tracić nasycenie z wiekiem. Młodzi ludzie lubią jasne, intensywne, kontrastujące ze sobą zestawienia; starsi zaś wolą stonowane i matowe barwy. Ulubionym kolorem starszych osób jest brąz, który ma wiele odcieni i znaczeń. Brązowy to przede wszystkim ziemia, coś, co jest stabilne i niezmienne, coś na czym można polegać jak na starych, dębowych meblach. Młodzież nie znosi tego koloru, chyba, że jest on z dużym połyskiem. Dla młodego człowieka ma znaczenie oryginalność dobranych barw; dla starszego- harmonia.

Uniwersalnym kolorem wydaje się być niebieski. Niebieskie jest bowiem niebo, które jest przecież dla wszystkich takie same. Zestawienie niebieskiego z białym jest najbardziej neutralnym i często stosowanym schematem, gdyż nie powoduje ono zmian w nastawieniu emocjonalnym człowieka do przekazywanych treści.

Podsumowując można stwierdzić, że kolor jest jedną z najbardziej naturalnych form komunikacji. Może zachęcić lub zniechęcić do zakupu danego produktu. Kobiety są bardziej podatne na wpływ barw, choć i mężczyźni w odpowiednim kontekście zwracają na nie uwagę. Nie każdy kolor jest jednak tolerowany przez wszystkich. Jaskrawe nasycone kolory podobają się ludziom młodym, ciemniejsze starszemu pokoleniu.

0 komentarze:

Prześlij komentarz